Arleta


Artist, rapper. Arleta impales toxic masculinity on the nails of her femme poetry and sends all mysogynist people to dark, mouthshuting corners. She murmurs, floating in the dark, yet amplifying her unwavering voice on the scene. Hypnosis, drive and introspection unlocks her intimacy and aesthetically and lyrically, she counteracts the fossilized rules of Czech rap music.

Arleta has so far released numerous well-received singles, produced by the likes of David Herzig (first EP Ability to Damage Plant) or Fvck_Kvlt (Styl and the brand new Statement). Her latest single reacts to the persisting sexist tendencies (not only) in the rap scene.


Umělkyně a rapperka Arleta se namotává svou femme poezií na prst toxické maskulinitě a posílá tak do temnoty všechny misogynní bytosti. V temnotě pak sama pluje svým šeptavým projevem, který si na scéně zabírá čím dál silnější pozici. Hypnóza, drive a introverze bourá všechny intimní schránky a esteticky i lyricky se vymezuje vůči zakořeněným pravidlům českého rapu.

Arleta tvoří neúnavně a bez ustání. Na prvním EP Ability to Damage Plant spolupracovala s Davidem Herzigem, mezi další výrazná jména určitě patří Fvck_Kvlt, jehož beaty můžete slyšet v tracku Styl. Právě on se postaral o produkci nového singlu Statement, který vznikl v reakci na přetrvávající sexistické tendence (nejen) v rapu.

BOOKING/MGMT/PR
tereza@notanagency.org

BOOKING
marek@notanagency.org