MMNK (CZ)


MMNK is a group of bratty individuals, who found each other in 2019. All the members had been playing together prior in various bands. The band is characterized by crafting their own musical language of edgy humor, which tends to provoke yet entertain and lure young audience, thirsty for a sip of that Beastie Boy-ish cadence.

Emerging in 2021, they took over stages across the country with appearances at festivals like Beseda u Bigbítu or Okolojeles. They performed their cocktail of progressive rock and kinky rap at PIN Music Conference & Showcase in Macedonia last year and this year they will show up on line-ups of most of the czech festivals including Colours of Ostrava.

MMNK promise to amuse you and make you dance, titillate your senses and make you think: “Ain’t the world a silly place where every minute can be cherished and mocked like a tiny little joke?” The debut album Uměnení 2: Ohnivá pomsta was released via Kabinet Records on 4th February 2022 and was very well acclaimed.


Emerging in 2021, they took over stages across the country with appearances at festivals like Beseda u Bigbítu or Okolojeles. They prepare to perform their cocktail of progressive rock and kinky rap at PIN Music Conference & Showcase in Macedonia in November. While these lines are being written and their new album being finished, MMNK promise to amuse you and make you dance, titillate your senses and make you think: “Ain’t the world a silly place where every minute can be cherished and mocked like a tiny little joke?”
︎

MMNK je partička ulítlých floutků, kteří se sjednotili v roce 2019. Všichni členové se tehdy znali už delší dobu a často spolu účinkovali v jiných kapelách. První koncert proběhl na narozeninách legendární Helmutovy Stříkačky v Mohelnu. Kapela se následně jala brousit svůj nevybíravý hudební jazyk a ostrovtip ve zkušebně, než zčistajasna přilítla na pódium a všem utřela nos svým dráždivým šarmem.

České texty, surová rytmika, ostré riffy, nadžánrová směs hudebními kritiky popisována jako mix poťouchlosti Pražského výběru s úderností Red Hot Chilli Peppers. Svou první desku kapela připravovala zčásti v nezávislém studiu DeNihilo u Tomáše Suchánka nebo ve studiu Veselka, o master se pak postaral Amak Golden a Vojtěch Hájek. Debut Uměnení 2: Ohnivá pomsta vyšel 4. února 2022 na brněnském labelu Kabinet Records. Mísí se na něm posthardcore, prog, math rock, art rock, noise, pop, brněnská alternativa nebo jazzové breaky a drzý, sebejistý floutkovský vokální projev a kinky rap.

Magazín Full Moon v recenci na album Uměnení 2: Ohnivá pomsta napsal: „Večírkovost je další asociací, která by mohla desku definovat. Lehce halucinační motivy, vzájemné překrývání a malátnost jsou patrné nejen v Realité, kde si vokál hraje s předložkami ,je na čase spát v ránoʻ. S hitovým potenciálem skladba Město jde téměř na hranici rapu. Tenhle svět je dost hnusnej, ,všichni jsme stejníʻ a ,čas je relativní veličinaʻ. Trochu klišé, trochu nesmlouvavá pravda o tom, že čas má obří moc nad všemi a vším a MMNK si jej personifikují, když zpívají ,nejsem člověk, jsem něco vícʻ. Dalo by se s nadsázkou tvrdit, že sdělení desky je heslo ,safe planet, kill yourselfʻ, nebo se alespoň nechovej jako člověk.“
BOOKING/MGMT/PR
tereza@notanagency.org